Cofnięcie górnych jedynek

Witam! Mam pytanie do stomatologa, ortodonty. Moim problemem jest cofnięcie się lekko do tyłu górnych jedynek oraz prawa górna dwójka nachodzi na jedynkę poprzez co wystaje do przodu. Defekt tej dwójki jest bardziej widoczny. Moje pytanie jest takie, czy jest jakaś inna możliwość wyprostowania tych zębów poza aparatem ortodontycznym stałym? Drugim moim problemem jest strzelanie po lewej stronie w szczęce, gdy ją szerzej otwieram. Jaki może być tego powód i jak wygląda leczenie takich wad?

Cofnięcie centralnych siekaczy jest na ogół spowodowane wykoślawieniem stóp. Strzelanie stawu skroniowo-żuchwowego oznacza zwyrodnienie stawu, spowodowane zwykle destabilizacją stawu krzyżowo-biodrowego, wadą postawy i zgryzu. Wymgane jest na ogół w takich przypadkach kompleksowe leczenie wady postawy i zgryzu.

Oprócz aparatu stałego mozliwe jest prostowanie zębów za pomocą przezroczystych nakładek, np. Invisalign. Zakładanie aparatu na stałe nie jest wtedy konieczne.
Problem strzelania w stawach to sprawa poważniejsza. Może świadczyć o obecności tzw. choroby okluzyjnej i wymaga szczegółowej diagnostyki. Nieleczenie tego problemu może w przyszłości spowodować wiele poważniejszych problemów (starcia zębów, przemieszczenia zębów, ubytki przyszyjkowe, samoistne bóle zębów i wiele innych).

Pozdrawiam
lek. stom. Wojciech Fąferko
www.dentim.pl