Cofnięte dziąsła i odkryte zębiny

Witam serdecznie. Od kilku tygodni dostrzegam że mam odkryte zębiny. Dziąsła cofnęły się o około 3-5mm.Odczuwam dyskomfort właściwie podczas jedzenia, mówienia czy samego mycia zębów. Używam pasty do dziąseł, płukanki i szczoteczki manualnej.Mam 28lat ,nie palę i nie piję alkoholu. Co robić aby dziąsła wróciły do swojego zdrowego miejsca? czego używać ?

Witam. Zanik dziąseł może mieć różne przyczyny, może to być uciskający kamień nazębny, stosowanie twardej szczoteczki do mycia zębów, nieprawidłowe ruchy podczas szczotkowania ale także zaburzenia okluzyjne czyli zgryzowe. Radzę wizytę u stomatologa, który stwierdzi co powoduje taki stan w Pani przypadku i da odpowiednie zalecenia. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Odsłonięte szyjki zębowe są dużym problemem nie tylko estetycznym ale także funkcjonalnym. Przyczyn może być wiele i na pewno bez wizyty w gabinecie i oceny sytuacji w jamie ustnej nie da się dokładnie ich określić. 3-5 mm to znaczne recesje i na pewno wymagają diagnostyki i leczenia. Trzeba wykonać zdjęcie RTG i ocenić stan kości. Jeśli jest stan zapalny dziąsła trzeba jak najszybciej go wyleczyć. Konieczne jest zabezpieczenie odsłoniętych szyjek kompozytem aby zabezpieczyć zęby przed działaniem drażniących czynników. Ważne jest aby wypełnienia były precyzyjnie założone i idealnie wypolerowane, zmniejsza to kumulację płytki nazębnej i zabezpiecza dziąsła przed dalszym zanikiem. W celu poprawy estetyki można wykonać mikrochirurgiczny zabieg pokrycia recesji tkanką pobraną z podniebienia. Po okresie gojenia dziąsła odzyskają pierwotną wysokość.