Coraz częstsze problemy z uciskiem w okolicy serca i bólem w platce piersiowej

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu miewam bóle w klatce piersiowej, czuję ucisk w okolicy serca na tyle że nawet noszenie biustonosza mi przeszkadza. Dodatkowo miewam stan kiedy mam wrażenie że coś się dzieje złego, tzn czuję szczypanie w klatce piersiowej,ale również na szyi . Dodatkowo drętwienie rąk i nóg oraz natychmiastowe zimne poty na dłoniach i stopach oraz pod pachami. Czuję taki ucisk w gardle jakbym zaraz miała się udusić. Jeśli tylko zakluje mnie w piersiach zaraz "czekam" na kolejne objawy i po paru chwilach mam atak paniki że umieram. Słyszałam że to nerwica ale niektórzy mówią że to od hormonów. Najgorzej jest jak mam sama zostać z dziećmi w domu . Napady są coraz częstsze i trudniej je ogarnąć. Co robić?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Wskazania do stymulacji serca

Rozrusznik serca służy do elektrycznego pobudzania rytmu serca, tym samym ratuje życie wielu osobom. Warto wiedzieć, jakie są wskazania do zastosowania stymulacji serca.

Szanowna Pani,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka kardiologiczna oraz Poradni Zdrowia Psychicznego, jeśli wykluczone zostaną choroby serca, zachęcam do podjęcia psychoterapii w paradygmacie poznawczo - behawioralnym.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty