Cuchnięcie z ust i choroba tarczycy

nie zawsze, ale często cuchnie mi z ust pomimo zachowania higieny, noszę protezę dolną i górną i w sumie mam tylko 2 zęby pod koroną. Choruję na tarczycę o 30 lat. Czy w związku z tym powinnam udać się do lekarza?

Witam Panią,

Przyczyną przykrego zapachu z ust nie jest z pewnością chora tarczyca. Przyczyn może być niestety wiele. Być może ma ma Pani zapalenie przyzębia - proszęo cenić te 2 zęby u stomatologa, przykry zapach może również wynikać ze stanu zapalnego dziąseł. Również schorzenia laryngologiczne mogą być przyczyną halitozy, bo tak określa się przykry zapach z ust. - np. przewlekłe zapalenie migdałów, niektóre rodzaje zapalenia gardła, zapalenie zatok przynosowych. Wśród przyczyn internistycznych halitozy mozna wymienić uchyłki przełyku, nieżyt żołądka, chorobę refluksową. Przykry zapach z ust może byc obecny przy niewydolności wątroby lub nerek itd. Warto wybrać się do lekarza na badanie i ustalenie przyczyny, co ułatwi jej wyeliminowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz