Cukier u pięciolatka?

Moje dziecko jest szczupłym pięciolatkiem (17,5 kg). Jego apetyt zawsze pozostawał wiele do życzenia, ale starałam się, by w ciągu dnia jadł przepisową ilość posiłków bogatych w zdrowe składniki. Niestety od miesiąca mamy do czynienia z sytuacją, że jeśli nie zje co półtorej godziny do dwóch, czuje się po prostu słabo. Sam prosi o podanie jakiejś słodkiej bułeczki czy cukierka, o czym wcześniej nie było mowy, bo za słodyczami nie przepadał. Waga dziecka nie jest większa. Zrobiłam badanie krwi - morfologia w porządku, a nawet TSH, bo okazało się, że na szyi ma powiększone węzły chłonne (w postaci dość dobrze widocznych "guziczków"). Dzisiaj po raz pierwszy sięgnęłam po glukometr (po 2 godz. od ostatniego posiłku poziom - 153). Czy to normalne?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W celu rozpoznania cukrzycy na podstawie przygodnej glikemii (tzn. oznaczonej w ciągu dnia, nie na czczo) glukoza powinna przekroczyć 200 mg/dl. Poziom glukozy 153 2 godziny po posiłku jest dość wysoki, dlatego w celu wyjaśnienia sytuacji proponuję po prostu oznaczenie glikemii na czczo. W razie podwyższonego wyniku będzie trzeba zgłosić się do lekarza, w celu oznaczenia glikemii z krwi żylnej (nie z włośniczkowej glukometrem) oraz ewentualnego wykonania testu obciążenia glukozą.

Cukrzyca typu 1, która występuje u dzieci najczęściej - nie jest związana z otyłością i złą dietą, ale z procesem autoimmunologicznym - dzieci najczęściej w czasie jej rozpoznania chudną. Jednak zwiększony apetyt może być jej objawem. Pomimo to opisana sytuacja może być po prostu złym nawykiem żywieniowym, który tak czy inaczej należy zmienić - zastępując słodką przegryzkę czymś zdrowym, np. owocem. Posiłki dla dziecka mogą być częste - byleby były zdrowe.

Serdecznie pozdrawiam!