Cukier w moczu a cukrzyca

Dzień dobry. Ostatnio miałam robione badania kontrolne i w wynikach wyszło, że jest cukier w moczu. O czym może świadczyć obecność cukru w moczu? Trochę mnie to niepokoi i chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli pojawił się cukier w moczu to znaczy, że zaczyna się cukrzyca? Czy obecność cukru w moczu wystarczy do zdiagnozowania cukrzycy? Jeśli nie, to jakie badania powinnam dodatkowo wykonać, żeby potwierdzić albo wykluczyć podejrzenie cukrzycy? Nie wiem co mam w tej sytuacji zrobić, a wizytę u lekarza mam dopiero za jakiś czas. Jakie powinnam podjąć kroki w tej sytuacji? Jak się pozbyć cukru w moczu? Jak wygląda leczenie w przypadku wystąpienia cukru w moczu? Czy jest jakaś norma dla cukru w moczu? Jak ogólnie wygląda leczenie cukrzycy? Czy powinnam zacząć brać insulinę? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

Obecność cukru w moczu świadczy o tym,że został przekroczony próg nerkowy dla glukozy, a więc stężenie glukozy we krwi było zbyt wysokie. Najprawdopodobniej oznacza to cukrzycę. Proszę na spokojnie oznaczyć stężenie glukozy we krwi rano na czczo (min. 8 h bez posiłku) lub wykonać test OGTT z 75 g glukozy, tzw."krzywa cukrowa" celem potwierdzenia rozpoznania. Jeśli potwierdzi się cukrzyca, to proszę udać się do diabetologa, który przepisze stosowne leki.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli