Cukrzyca a należność renty

od 5 lat choruje na cukrzyce mam przepracowane 4 lata mam 38 lat czy nalezy mi sie jakas renta

Dzień dobry!
Jeżeli chodzi o renetę to trzeba "spełnić" kilka warunków. Po pierwsze "trzeba być oficjalnie uznanym za niezdolnego do pracy. Decyzję w tej sprawie wydaje po badaniach lekarz orzecznik wyznaczony przez ZUS. Niezdolność do pracy może być stwierdzona na okres nie dłuższy niż pięć lat. Czasami, ale rzadko, orzekana jest na dłużej. Lekarz może uznać, że jesteśmy: całkowicie niezdolni do pracy (nie możemy podjąć żadnej pracy) bądź częściowo niezdolni do pracy (straciliśmy w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnie z naszymi kwalifikacjami)". Po drugie trzeba mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy bądź trzeba stać się niezdolnym do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy bądź z pracy. Po trzecie "niezdolność do pracy musi powstać w okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania okresów składkowych i nieskładkowych". Wszelkich informacji powinien udzielić Panu najbliższa placówka ZUS.
Pozdrawiam!