Cukrzyca a uprawianie sportów siłowych

Czy osoba chora na cukrzyce typu 1 (od 14 lat) może aktywnie uprawiać sporty siłowe? Chodzi o regularne ćwiczenia na silowni w celu zbudowania masy mięśniowej do zwykłej wysportowanej sylwetki. Dodatkowo, czym sie zabezpieczać przed dosyć dużymi spadkami cukru w czasie ćwiczeń aerobowych (np. biegania na bieżni). Ja niestety póki co stosuje batony i czekoladę, a na pewno nie jest to najlepsze, nie mówiąc już o tym, że spalone kalorie od razu wracają. Banan lub plynna glukoza będą lepsze?

Dobór diety i ilości żywności (wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych) ustala lekarz na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego. Niezbędna jest też wizyta u dietetyka który wytłumaczy jak stosować zalecenia żywieniowe w praktyce. Wśród sportowców, również tych najwybitniejszych, są cukrzycy. Są oni jednak pod opieką lekarza i dietetyka, dzięki czemu osiągają świetne wyniki bez szkody dla zdrowia.

Pozdrawiam,
Agnieszka Kopacz

Ramy tego forum nie pozwalają na przekazenie pełnych informacji. Po pierwsze dobrze wyedukowanego cukrzyka nie ma przeciwwskazań do uprawiania większości sportów. Wahania glukozy związane z wysiłkiem dotyczą me tylko okresu bezpośrednio z nim związanego lecz wpływają na glikemię przez kolejne 1-3 dni. Mając tak długi wywiad chorobowy powinien Pan mieć wiedzę dotyczącą reakcji organizmu na wysiłek. Być może wymaga Pan tylko przypomnienie pewnych kluczowych kwestii. BeKolku dłuższych konsultacji diabetologicznych nie da się tej wiedzy przekazać w inny sposób.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.