Cukrzyca ciążowa

Witam.
Mam pytanie odnośnie interpretacji wyników badań obciążenia 50 gramami glukozy. Wynik na czczo to 87 mg/dl - norma 70 - 110 mg/dl. Niestety po spożyciu 50 g glukozy po 1 godzinie wynik wynosił 155 mg/dl- norma zaś do 140 mg/dl.

Czy wynik ten oznacza już cukrzycę? Pani w lab. wspomniała o konieczności ograniczenia białego chleba, ziemniaków i piciu dużej ilości wody niegazowanej zamiast soków. Czy muszę pilnie zwrócić się z wynikami do lekarza? Wizytę mam dopiero 21.05. Czy będę musiała powtarzać badanie z 75 g glukozy lub badać codziennie poziom cukru? Co mi grozi?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Tak, konieczne będzie wykonanie OGTT- testu obciążenia 75 g glukozy. Wynik tego testu ostatecznie potwierdzi lub wykluczy cukrzycę ciążową. Radzę już teraz skontaktować się z lekarzem prowadzącym, tak aby dalsza diagnostyka i wdrożenie ewentualnego leczenia mogły nastąpić jak najwcześniej.
Pozdrawiam serdecznie!