Cukrzyca ciążowa - jaką dietę powionnam stosować?

Witam, jestem w 26 tygodniu ciąży i mam następujący wynik obciążenia glukozą: na czczo - 100mg/mmol, po godzinie - 177, po dwóch godzinach - 167.

Lekarz stwierdził cukrzycę ciążową i zostałam skierowana do poradni cukrzycowej, jednak wizytę wyznaczono mi dopiero za dwa tygodnie. Do tego czasu mam stosować się do przykładowej diety cukrzycowej 19 WW. Mam pytanie: czy powinnam ściśle stosować się do zaleconych porcji w przykładowym jadłosie, czy wystarczy całkowicie zrezygnować ze słodyczy i pozostałych produktów niewskazanych i jeść regularnie?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

W przypadku rozpoznania cukrzycy ciężarnej, w pierwszej kolejności należy spróbować leczyć ją dietą. Jeśli dieta nie będzie skuteczna - tzn. za 2 tygodnie nie poprawią się wyniki glikemii - należy rozpoznać cukrzycę ciężarnych typu G2, wymagającą leczenia insuliną.

Jeśli zalecenia mówią, że należy stosować dietę cukrzycową, oznacza to, że należy się do niej stosować w pełni. Nie wystarczy unikanie słodyczy i regularne jedzenie - chociaż są to składowe diety cukrzycowej. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo cukrów (zwłaszcza prostych - tych złych) znajduje się w codzinnych posiłkach. Proszę stosować produkty wymienione w jadłospisie. Robi to Pani dla zdrowia swojego dziecka. Chyba warto się dla Niego poświęcić.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.