Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cukrzyca ciążowa w 27-tygodniu

Witam, mam 28 lat i jestem w 31tc. W 27tc stwierdzono u mnie cukrzycę ciążową na podstawie wykonanej krzywej cukrowej (wynik po 2h przekroczył normę o 3j.) Od 4tyg. jestem na diecie cukrzycowej, a od 1 tyg. na czczo moje wyniki oscylują między 87-92. Lekarka zasugerowała już insulinę. Czy to nie za szybko? Czy przed taką decyzją nie powinnam mieć wykonanego kolejnego badania z krwi? Czytałam, że glukometry "potrafią się mylić" nawet o 20%. Proszę o opinię na ten temat. dziękuję
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Glikemie na czczo i przed posiłkami w Pani przypadku powinny wynosić 70-90 mg%, zaś 1h po posiłkach < 120 mg%. Jeśli glikemie zaczną przekraczać zalecane wartości, a postępowanie dietetyczne i aktywność fizyczna adekwatna do Pani stanu - nie pomogą, wówczas należy włączyć niewielkie dawki insuliny pod kontrolą diabetologa. Na razie może się Pani jeszcze wstrzymać z podawaniem insuliny, ale jeśli glikemie będą częściej przekraczały wartość 90 mg% - np. 3 dni z rzędu, wówczas należałoby zastosować małe dawki insuliny.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety