Cukrzyca ciążowa w 29 tygodniu

Witam jestem w 29 tyg ciąży wykryto u mnie cukrzycę ciążową miałam 106 na czczo ale po 1h i 2h cukier był ok. Stosuję dietę i sprawdzam cukier po 1h po posiłku. Na czczo cukier mam w normie do 90 po II śniadaniu, obiedzie, podwieczorku i II kolacji też mam dobry cukier do 120 tylko te przeklęte I śniadania i I kolacje ciągle mam wahania cukru staram się jeść to samo i w tych samych porcjach. Raz jest ok do 120 a raz nawet mam do 137. Zauważyłam że mogę pić tylko dużo wody z cytryną.

Witam serdecznie,

Obecnie rutynowo badanie przesiewowe w kierunku GDM (cukrzyca ciężarnych) przeprowadza się między 24 a 28 tygodniem ciąży. W grupie osób z wysokim ryzykiem (np. kobiety powyżej 32 r.ż, z nadwagą lub otyłością przed ciążą) zaleca się sprawdzenie glikemii po 1 godzinie po spożyciu 50 g glukozy. Jeśli wynik pomiaru godzinę po obciążeniu 50 g glukozy wynosi 140 mg/dl lub więcej zaleca się 3-godzinny test obciążenia glukozą z użyciem 100 g rozpuszczonej w wodzie glukozy. Dwie wartości powyżej normy z zamieszczonych poniżej wskazują na GDM (stężenie glukozy na czczo 95 mg/dl; po 1 godzinie 180 mg/dl; po 2 godzinach 155 mg/dl; po 3 godzinach 140 mg/dl). Zwykle zalecenia dietetyczne sprowadzają się do utrzymania diety na poziomie około 2000 kcal lub więcej, a ilość węglowodanów na poziomie 4-50% energetyczności diety (około 200g).
Należy też wybierać produkty o niskim ładunku glikemicznym i niskim Indeksie glikemicznym. Aby wyeliminować wahania cukru trzeba przede wszystkim przypatrzeć się co jemy (jeśli duże ilości pieczywa, słodyczy, mleka, jogurtów lub kefiru) wtedy poziom glukozy może wzrastać. Ważny jest także odstęp między posiłkami im dłuższe przerwy lub źle zbilansowany posiłek tym więcej problemów z ustabilizowaniem cukru we krwi. Załączam tabele z wymiennikami węglowodanowymi, żeby mogła Pani zobaczyć które produkty mogą wpłynąć na poziom cukru we krwi: http://www.glukoza.pl/index.php/tabele-wymiennikow-weglowodanowych

Zapraszam także do zapoznania się z materiałami na stronie www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann