Cukrzyca czy hormony?

Niedawno (3 miesiące temu) stwierdzono u mnie cukrzycę typu 1, cukry do 450 mg%. Do tej pory jestem na insulinie, odczuwam poprawę. Zastanawiam się, czy te wahania glikemii mogą spowodować zaburzenia hormonalne. Usłyszałam to od lekarza rodzinnego. Stwierdził, że być może nie muszę brać insuliny, tylko stosować dietę. Kłopot w tym, że nadal mam wysokie rozchwiane cukry. Już nie wiem, w co wierzyć. Mam 18 lat, jestem kobietą, miesiączkuję regularnie, nie jestem zakochana, nie było w moim życiu żadnych nagłych ekscytacji i stresu - więc nie wiem, co jeszcze mogłoby wywołać burzę hormonów i cukry przekraczające 400 mg%. Każdy mówi mi inaczej. Czy to cukrzyca, a może powinnam zrobić badania endokrynologiczne?

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy