Cukrzyca, nadciśnienie i refluks żołądkowo-przełykowy

Mam zdiagnozowany reflux od wielu lat oraz cukrzycę i nadciśnienie. Długo zażywałem Controloc, ale był coraz mniej skuteczny. Gastrolog zalecił mi zmianę na Helicid i wszystko było ok. Ale po roku zażywania znów zauważam mniejszą skuteczność. Wróciło też swędzenie i pieczenie odbytu,na co doraźnie stosuję Posterisan. Czy to już czas na kolejną zmianę? Pytam bo mój lekarz wyjechał na dłużej

Witam serdecznie,

Jeżeli objawy się nasilają i nie zauważa Pan poprawy oraz podejrzewa że lek nie działa być może należy go zmienić jednak bez konsultacji lekarskiej nie powinien Pan podejmować żadnych kroków. Proszę skonsultować się z innym lekarzem jeżeli lekarz prowadzący wyjechał.

Pozdrawiam
Joanna Wasiluk

Aby złagodzić objawy refluksu nalezy zastosowac również dietę lekkostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego ale jednocześnie z ograniczeniem węglowodanów łatwoprzyswajalnych.
Białe pieczywo zamienić na orkiszowe lub typu graham, spozywac duże ilości warzyw, w miarę mozliwości surowych lub krótko gotowanych. Produkty nabiałowe wbierać naturalne i pełnowartościowe. Z technik kulinarnych dozwolone jest gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii lub w naczyniu żaroodpornym. Wazne jest równiez spozywanie 5-6 posiłków w ciagu dnia małych objetościowe w odstępach 2-3 godzinnych. Nie zaleca się picia mocnej kawy, herbaty, mleka.
Już niewielka modyfikacja nawyków zywiniowych może przynieść ulgę. Niekonieczna jest wtedy zmiana leków.
Pozdrawiam.