Cukrzyca, niewydolność zastawek u 59-latki

Pacjentka:moja mama, lat 59,choruje na cukrzycę i nadciśnienie,niewydolność zastawkowa żył głębokich,zaaw. astma,po raku szyjki macicy.Powtarzające się silne krwotoki z nosa (od 6 m-cy). Dziś ratownicy stwierdzili b.wysokie ciśnienie i poważnie zagrożenie wylewem. M-c temu zrobione MRI głowy nic nie wykazało. Co zrobić, aby uchronić mamę przed wylewem?Jakie badania powinny zostać wykonane? Do jakich specjalistów się kierować? Chciałabym zrobić wszystko, co możliwe.

Dzień dobry,

W przypadku Pani Mamy najważniejsze w chwili obecnej jest odpowiednie dobranie leków hipotensyjnych (od nadciśnienia) oraz dobra kontrola cukrzycy. Warto udać się do dobrego internisty i diabetologa, którzy odpowiednio dobiorą leki. Jeśli nadciśnienie jest chwiejne, to z badań warto wykonać echo serca, ew. jeślii wykluczy się kardiogenne przyczyny nadciśnienia tętniczego rozważyć wykonanie usg doppler tętnic nerkowych - rzadką przyczyną może być np. ich zwężenie. Warto zastanowić się nad innym przyczynami nadciśnienia (zaburzenia endokrynne, przyczyny psychogenne itd.), ale nie ma sensu wykonywanie wszystkich możliwych badań, bo być może nie ma takiej konieczności. Proszę najpierw zabrać Mamę do doświadczonego lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu mamy zastanowi się nad przyczyną choroby i zaleci odpowiednie leczenie oraz poinformuje Panie, jakie dodatkowe badania Mama powinna jeszcze wykonać.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli