Cukrzyca typu 1 a chudnięcie

Mam 19 lat, cukrzycę typu 1 od niemal roku i ciągle chudnę. Zawsze byłam grubiutkim dzieckiem. Teraz w niecałe pół roku schudłam z 68 kg na 55 kg. Później zaczęło się leczenie. Mój problem tkwi w tym, że chociaż jestem na insulinie, mam pompę insulinową, staram się zdrowo odżywiać, to wciąż chudnę. Minęło kilka miesięcy i przy wzroście 170 cm ważę 52 kg. Boję się, bo nie wiem jak to zatrzymać. Przecież nie mogę chudnąć cały czas, aż będę wycieńczona i słaba. Może jest jakiś sposób? Pozdrawiam, Sonia

Szanowna Pani,

utrata masy ciała jest często jednym z pierwszych objawów cukrzycy typu 1. Pacjenci chudną od kilku do kilkunastu kilogramów, głównie w wyniku odwodnienia i utraty tkanki tłuszczowej z powodu deficytu insuliny. Po wyrównaniu niedoborów, włączeniu insulinoterapii masa ciała "wraca" do normy. Jeżeli obserwuje Pani u siebie stałą utratę masy ciała, trzeba się zastanowić, czy nie wynika ona z nadmiernego ograniczenia jedzenia. Jeżeli po rozpoznaniu zaczęła Pani stosować restrykcyjną dietę, może to jest powodem, że Pani chudnie?

Jeżeli nie, należy wykluczyć inne choroby, m.in. naczynność tarczycy, zespoły złego wchłaniania, celiakię. Niektóre z tych chorób częściej występują u osób chorujących na cukrzycę typu 1. Jedno jest pewne, aby rozwiązać problem, trzeba Panią zbadać, zlecić badania, tak więc należy udać się do lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli