Cukrzyca typu 2 a grypa

Witam. Mam takie pytanie. Rok temu u mojej mamy wykryto cukrzyce typu II, najpierw przepisano jej tabletki, ale teraz bierze juz dwa razy dziennie zastrzyk. Cukier max. ma 180. Ostatnio złapała katar, niestety leczenie zwykłymi lekarstwami podnosiły jej cukier. Proszę o jakąś podpowiedź, jakie leki może brać mama. Czy polopiryna, gripex jest dobrym wyborem? Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Pacjenci, chorujący na cukrzycę typu 2, mają więszą skłonność do infekcji wirusowych. Z tego powodu zaleca się m.in. coroczne szczepienia przeciwko grypie. Zwykle w przebiegu infekcji obserwujemy wzrost wartości glukozy. Po infekcji profil glikemii wraca zwykle do poprzednich wartości. Na czas choroby można, jeżeli państwo są odpowiednio przeszkoleni, zwięszyć dawkowanie insuliny. W leczeniu infekcji wirusowej proszę unikać preparatów zawierających cukier. Aspiryna, paracetamol czy wymieniony gripex, nie powinny mieć wpływu na profil glikemii. Proszę pamiętać, że leki stosuje się przez kilka-kilkanaście dni i nawet jeżeli powodują okresowy wzrost glikemii, to nie powinno mieć to wpływu na przebieg choroby.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli