Cukrzyca typu 2 oraz nadciśnienie, tachykardia i ból w klatce piersiowej

Dzień dobry, Choruje od niedawna na cukrzycę typu II. Od lekarza rodzinnego dostałam skierowanie do kardiologa w nim zapisane: Tachykardia do diagnostyki, nadciśnienie tętnicze, ból w klatce piersiowej, Badanie Holtera. Jak taka wizyta może wygladać? dodam, że sama mierzę sobie ciśnienie i z reguły mam zawsze ponad 140/85 czy lekarz od razu wypisze mi leki na nadciśnienie? Mam też podwyższony puls ale biorę tabletki Proplanolol WZf i jest lepiej W jakim kierunku będę musiała się jeszcze leczyć?

Piotr Pilarski

Wszystko okaże się po badaniu lekarskim oraz po badaniu holter. Konieczne jest wykluczenie niebezpiecznych zaburzeń rytmu.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Lekarz zbierze wywiad, zbada Panią tj. osłucha, zmierzy ciśnienie tętno, prawdopodobnie wykona EKG i założy holtera. Być może zleci dodatkowe badania. Ile Pani waży (ewentualna redukcja masy ciała przy nadwadze/otyłości)? Co z cholesterolem? Co do leczenia zależą one od powyższych wyników badania przedmiotowego i innych... Myślę, że lekarz może zmieni ten propranolol na inny lek z tej grupy (np. metocard) lub dołoży inny...

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli