Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 8 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cukrzyca typu 2 u babci a ryzyko zachorowania

Moja babcia choruje na cukrzycę typu II od wielu lat. Jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania przeze mnie na tą chorobę? Jakie będą jej pierwsze objawy i czy mogę jej w jakiś sposób uniknąć?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Leki doustne stosowane w cukrzycy

Cukrzyca wymaga nie tylko zmiany diety, trybu życia, ale również przyjmowania leków. Obejrzyj film i dowiedz się, jak wygląda leczenie doustne w tej chorobie.

Ma Pani realny wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzyce typu II i świetnie, że interesuję się Pani tym tak wcześnie. Ten typ cukrzycy zależy w dużej mierze od stylu życia. Cukrzycy sprzyja przede wszystkim nadwaga, a zwłaszcza otłuszczenia brzucha (otyłość brzuszna). Im większy obwód w pasie, tym większe ryzyko. Ponadto brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, dieta bogata w tłuszcze, czerwone mięso, słodycze, ciasta. Niskie spożycie warzyw i owoców, chudego mleka i produktów mlecznych. Zdrowa dieta+aktywność fizyczna i trzymanie wagi może uchronić Panią przed cukrzyca typu II. Objawy to częstomocz, cukier w moczu, osłabienie, senność i wzmożone pragnienie. Chorobę potwierdza badanie cukru we krwi.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Proszę też pamiętać Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową. Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych. Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach. Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy