Cukrzyca typu I bez stwierdzonych powikłań: czy może być przyczyną do orzeczenia inwalidztwa?

Witam. Coraz częściej w pracy dopada mnie zmęczenie, spadki lub skoki poziomu cukru, silne bóle głowy, częste przeziębienia. Jednak badania zlecone przez mojego diabetologa nie wykazują żadnych powikłań. Czy sam fakt, że mam cukrzycę typu I upoważnia mnie do ubiegania się o inwalidztwo? Jeżeli tak, to co i gdzie muszę złożyć? Chodzi mi o skrócenie czasu pracy, więcej urlopu, możliwość parkowania w miejscach dla inwalidów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Standardy leczenia cukrzycy

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Schorzenie to dzielimy na kilka typów. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się ze standardami leczenia cukrzycy.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Termin "inwalidztwo" nie jest stosowany wobec "niemundurowych". W sytuacji statystycznego "Kowalskiego" mamy do czynienia z niepełnosprawnością.

O stopniu niepełnosprawności, jak i o jej wystąpieniu decydują w pierwszej instancji Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. One też wskazują ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych oraz wskazują dalsze postępowanie mające w celu ułatwienie życia zarobkowego.

Niepowikłana cukrzyca nie jest wskazaniem do wystąpienia o orzeczenie o niepełnosprawności, gdyż nie powoduje "w sposób istotny obniżenia zdolności do wykonywania pracy w prównaniu ze zdolnościami, jakie wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych, z pełną sprawnością fizyczną i psychiczną...". Opisywane przez Pana symptomy choroby (bądź też innych schorzeń) nie są na tyle poważne, by mogły być podstawą do orzeczenia o niepełnosprawności.

Nie jestem jednak Pana lekarzem i nie znam w pełni przebiegu Pana schorzenia. Warto na ten temat porozmawiać z lekarzem rodzinnym, który w pierwszej kolejności opiniuje wniosek.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty