Cukrzyca u 20-letniej osoby a dieta

witam mam 20 lat i stwierdzono u mnie cukrzyce. Cukier na czczo mam ok 200. Czy są jakieś produkty które powinnam ograniczyć żeby poziom cukru wrócił do normy

Dzień dobry,

Jest pani osobą młodą, a więc ma Pani najprawdopodobniej cukrzycę typu 1 , która wymaga bezwględnego leczenia insuliną. Chyba, że jest Pani bardzo otyła, to wtedy może być cukrzyca t.2, ale nalezy wykonać dodatkowe badania, m.in. oznaczyć peptyd C i przeciwciała anty GAD we krwi. Nieleczenie choroby doprowadzi do zakwaszenia organizmu i może Pani trafić do szpitala. Proszę udać się jak najszybciej do diabetologa, który zleci dodatkowe badania i zaleci odpowiednie postępowanie, łącznie z dietą cukrzycową.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli