Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 2 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cukrzyca u 20-letniej osoby a dieta

witam mam 20 lat i stwierdzono u mnie cukrzyce. Cukier na czczo mam ok 200. Czy są jakieś produkty które powinnam ograniczyć żeby poziom cukru wrócił do normy
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Owoce i warzywa a cukrzyca

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny bardzo uważać na swoją dietę. Nawet jeśli spożywają zdrowe produkty, takie jak warzywa czy owoce, powinny zwracać na poziom cukru w nich zawarty.

Dzień dobry,

Jest pani osobą młodą, a więc ma Pani najprawdopodobniej cukrzycę typu 1 , która wymaga bezwględnego leczenia insuliną. Chyba, że jest Pani bardzo otyła, to wtedy może być cukrzyca t.2, ale nalezy wykonać dodatkowe badania, m.in. oznaczyć peptyd C i przeciwciała anty GAD we krwi. Nieleczenie choroby doprowadzi do zakwaszenia organizmu i może Pani trafić do szpitala. Proszę udać się jak najszybciej do diabetologa, który zleci dodatkowe badania i zaleci odpowiednie postępowanie, łącznie z dietą cukrzycową.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
umów wizytę 0

Proszę też pamiętać Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową. Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych. Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach. Objawy nasilają się nocą. Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety