Cukrzyca w ciąży a stosowanie Stevii

Witam, Chciałabym zapytać czy przy cukrzycy w ciąży mogę użyć stevii lub ksylitolu do wypieku ciasta? W przepisach dla diabetyków często się te produkty pojawiają, ale nie wiem czy nie zaszkodzą maleństwu. Jestem teraz w II trymestrze. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Osobiście bym nie zalecał powyższych substancji w czasie ciąży. Proponuję celem ustalenia odpowiedniej diety udać się do dietetyka.

Ksylitol został dopuszczony do sprzedaży, jako produkt bezpieczny, również dla kobiet w ciąży. Proszę wprowadzać go do diety stopniowo po 1 łyżeczce, gdyż w dużej ilości może mieć działanie przeczyszczające.
Stewia natomiast jest całkowicie naturalnym substytutem cukru, a glikozydy stewiolowe zostały wpisane przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków na listę produktów uznanych za bezpieczne. Jednak ze względu na brak dokładnych badań potwierdzających całkowity brak przeciwwskazań, nie zaleca się jej w okresie ciąży, laktacji oraz w diecie dzieci.

pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
t. 600-376-913
Centrum Dietetyczne Prolinea