Cukrzyca wykryta w 29. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 29tc i od 26 wykryto u mnie cukrzyce. byłam 2 tyg na diecie ale na czczo zawsze ok105.W ciągu dnia sporadycznie po 1h po posilku przekraczal 120.Od 3 dni biore insuline na noc 6j. Humulin n. w udo. Za 1 razem cukier na czczo 94, a nastepne 2 dni znowu po 105.Dlaczego tak się dzieje? Wbijam wg instrukcji itp W pierwszych tyg ciąży miałam robione badania i m.in glukoza na czczo, która wyniosla 96.Czy juz wtedy mialam cukrzyce a lekarz nie zauważył? Proszę o poradę

Dzień dobry,

Proszę spróbować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem zwiększyć dawkę Humulin N z 6j. do 8 j. Glikemie poranne powinny być lepsze. Zaleca się, aby w ciąży na czczo wynosiły od 70 do 90 mg%, a 1h po posiłkach < 120 mg%. Cukrzyce ciążową rozpoznaje się obecnie jeśli glikemia na czczo wynosi >=92 mg%. Kiedyś były nieco inne kryteria, obecne obowiązują od niedawna, być może lekarz o tym nie wiedział. Proszę się nie denerwować, cukry nie są na tyle za wysokie, aby zagroziły w jakiś sposób Pani Dziecku. Jeśli glikemie będą częściej przekraczać 1 h po posiłkach 120 mg/dl, warto rozważyć włączenie insuliny R do posiłków, oczywiście po konsultacji diabetologicznej.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz