Ćwiczenia dla tetraplegika zapobiegające spastyce

Jestem tetraplegikiem z uszkodzonym kręgiem głównie C 5 a także w mniejszym stopniu C 4 i C 6 . Mam bardzo częstą spastykę podczas dnia a także nagłą-gwałtowną spastykę która szarpie mnie nawet podczas snu po jakiej 1g.leżenia . Mam pytanie, czy poza ćwiczeniami biernymi i tabletkami baklofen których nie mogę brać, ponieważ kolidują z innymi lekami. Czy są może jakieś ćwiczenia oddechowe czy coś w tym rodzaju które bym mógłbym wykonywać sam. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

W Pana przypadku regularna rehabilitacja to konieczność. Pacjenci z uszkodzeniami na Pana poziomie często mają problemy z samodzielnym oddychaniem z powodu problemów z mięśniami międzyżebrowymi, dlatego tez w zależności od przypadku stosuje się inne zalecenia. Ja niestety nie znam Pana przypadku - nie wiem ile upłynęło od urazu, jak rozległy był uraz, jakie są Pana możliwości ruchowe, jak wygląda kwestia zaburzeń czucia i masa innych kwestii. Proponuję, aby konsultował się Pan z fizjoterapeutami, którzy mogą Pana zobaczyć, ponieważ uszkodzenie rdzenia to nie książkowe występowanie objawów, a kwestia indywidualna.