Ćwiczenia fizyczne: jak wzmocnić swój organizm w trakcie ćwiczeń?

Mam 33 lata i 153 cm wzrostu. W tej chwili ważę 50kg. Od października zeszłego roku ćwiczę: step 3 razy w tyg. po godzinie co drugi tydzień. Staram się też nadrabiać w domu, ponieważ pracuję na zmiany i nie mogę ćwiczyć co tydzień (jednak w domu nie ma nade mną tego "kata" z zajęć). Ostatnio czuję, że mam coraz mniej sił, zwłaszcza w nogach, w trakcie ćwiczeń bardzo często chce mi się pić, inni wytrzymują 20 minut bez postoju na napój. Proszę o poradę jak wzmocnić swój organizm w trakcie ćwiczeń i poza nimi, aby całkiem nie opaść z sił i nie daj Boże zniszczyć zdrowie. Kiedy mam ranną zmianę, chodzę spać o 21.00, wstaję o 4.00 rano. Po popołudniowej zmianie zasypiam po 24.00 i wstaję o 8 rano. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam

Nie napisała Pani nic na temat swojego obecnego sposobu odżywiania, więc nie wiem, czy to ono jest powodem takiego samopoczucia. Podaję jednak kilka dietetycznych rad, które należy uwzględnić, by wysiłek fizyczny służył nie tylko redukcji masy ciała, ale również zdrowiu:

  1. Należy spożywać węglowodany złożone. To węglowodany są podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu a węglowodany złożone powoli uwalniają się do krwi w postaci glukozy i dzięki temu zapewniają energię na dłuższy czas. Źródłem takich węglowodanów są pełnoziarniste produkty zbożowe: żytnie, razowe, pełnoziarniste pieczywo, naturalny ryż, makaron razowy lub pełnoziarnisty, kasza gryczana, płatki owsiane, żytnie, orkiszowe itp. Posiłek , który Pani spożywa bezpośrednio przed treningiem powinien być w te produkty szczególnie bogaty. Z tego samego powodu przed ćwiczeniami należy unikać jedzenia cukrów prostych czyli słodyczy i owoców.
  2. Pełnowartościowe białko. Jego źródłem jest drób, białko jaja, ryby i chudy nabiał. Białko jest niezbędne do regeneracji zmęczonych mięśni, dlatego powinno się znaleźć w posiłku spożywanym po treningu.
  3. Odpowiednia ilość płynów. Pani zapotrzebowanie w tym zakresie wynosi 1,5 litra dziennie. Najlepiej pić wodę niegazowana, ale w trakcie ćwiczeń lub po nich może Pani korzystać także z napojów izotonicznych, które uzupełnią tracone z potem potrzebne elektrolity.

Jeżeli uczucie osłabienia nie ustąpi lub zacznie pojawiać się niezależnie od ćwiczeń należy zgłosić się do lekarza celem sprawdzenia, czy nie cierpi Pani na niedobór pewnych składników mineralnych, np. żelaza, potasu lub magnezu.

Pozdrawiam