Ćwiczenia fizyczne po usunięciu ciąży pozamacicznej

Witam, jestem 4 miesiące po laparotomii (usunięta ciąża pozamaciczna). Cięcie wykonane miałam po raz drugi w tym samym miejscu od pępka w dół. Biegać już zaczęłam ale kiedy mogę zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha? Przed operacją byłam dość wysportowana.

Witam,

Ze względu na fakt, że przed operacją była Pani dość wysportowana i zakładam, że aktywna fizycznie, po okresie 4 miesięcy można spróbować wykonywać delikatne spięcia brzucha z ugiętymi nogami przy minimalnym zakresie ruchu - dla samego uzyskania napięcia mięśni brzucha. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych koniecznie trzeba zaprzestać ćwiczeń. Jednak ze względu na to, że cięcie zostało wykonane dwukrotnie w tym samym miejscu, decyzję o ćwiczeniach mięśni brzucha powinien podjąć lekarz prowadzący.

Gimnastyka dopuszczalna jest po upływie dwóch miesięcy od operacji (czyli takie skłony, skręty itp. dosłownie ćwiczenia ‘gimnastyki klasycznej’), "brzuszki" zaś włączyć można do ćwiczeń dopiero po pół roku (dla wieku 34 lat dodałbym jeszcze 2 tygodnie i tutaj żartuję odnośnie tych dwóch tygodni). Jednak myślę, że samo bieganie doskonale kształtuje mięśnie brzucha. Reasumując po 6 miesiącach można zacząć próbować – jednak po takim zabiegu mogą być zrosty i wtedy jest takie dziwne uczucie na początku ćwiczenia ciągnięcia i ‘nieelastyczności’ tkanki . Proszę wtedy ostrożnie. Zasada jest jedna najpierw ‘rozpracować’ miejsca nieelastyczne a potem wzmacniać mięśnie – czyli myślę to o co Pani pyta.