Ćwiczenia fizyczne przy niedomykalności zastawki mitralnej

Witam. Mam 31 lat. W przeprowadzonym badaniu ECHO serca stwierdzono u mnie "śladową niedomykalność mitralną" przy jednocześnie prawidłowych, niepowiększonych i nieprzeciążonych komorach serca i ich funkcjach. Obecnie ćwiczę w klubie fitness głównie na sprzęcie "cardio". Podczas tych ćwiczeń staram się nie przekraczać 160 uderzeń serca na minutę i nie ćwiczyć dłużej niż 30 minut dziennie. Chciałbym spytać czy ćwiczenia takie są bezpieczne przy tej wadzie zastawki i czy nie pogorszą "problemu".

Witam,

W przypadku śladowej niedomykalności zastawki mitralnej raczej nie powinno być problemu z podejmowaniem aktywności fizycznej. Ilość cofającej się krwi w wyniku Pana wady nie powinna zagrażać życiu. Oczywiście ostateczne zdanie należy do lekarza kardiologa ponieważ to on wykonywał badanie i widział fale zwrotną. Nie mniej jednak wszelkie ćwiczenia cardio wiec ćwiczenia tlenowe są sprzymierzeńcami pacjentów kardiologicznych stabilnych. Proszę pamiętać o objawach takich jak: uczucie nadmiernego zmęczenia, duszności czy też uczucia kołatania serca - są one wskazaniem do przerwania aktywności fizycznej.