Ćwiczenia i dieta przy odchudzaniu

Witam. Mam 14 lat i ważę 78 kilo przy wzroście 1,75. Chciałabym schudnąć w 2 miesiące 8 kilo tylko nie wiem od czego zacząć. Zaczęłam robić codziennie po 50- 100 brzuszków, ale nie jestem pewna czy to coś da. Jakie ćwiczenia wykonywać i co jeść, a czego nie?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zalecane tempo odchudzania wynosi 0,5kg/ tydzień i tej wartości należałoby przestrzegać aby schudnąć skutecznie, zdrowo i uniknąć efektu jo-jo.
W kwestii diety bardzo ważna jest regularność spożywanych posiłków (najlepiej 5 mniejszych objętościowo) , która pozwoli na regulację metabolizmu i uniknięcie uczucia głodu prowadzącego do podjadania między posiłkami.Istotne jest ograniczenie słodyczy. Są one źródłem pustych kalorii, które nie sprzyjają ani zdrowiu, ani normalizacji masy ciała. To samo dotyczy przekąsek typu krakersy, paluszki, chipsy itp. oraz napojów dosładzanych.W chwili pokusy warto sięgnąć po owoce.
Spośród produktów zbożowych zalecam wybór pełnoziarnistych - zawierają więcej błonnika, a dodatkowo są źródłem cennych składników mineralnych.
Ważne w diecie są też warzywa, które obfitują w witaminy, charakteryzują się niską kalorycznością i dużą zawartością błonnika. Warto spożywać je w postaci surowej jako przekąskę (na przykład marchewkę pokrojoną w paski),bądź w postaci gotowanej.
Unikać należy nadmiaru tłuszczów zwierzęcych w diecie - niewskazane są więc tłuste mięsa, podroby wędliny.
Głównym źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne (oliwa z oliwek, sojowy, słonecznikowy) dodawane na surowo do sałatek i dań, orzechy, nasiona, pestki dyni i ryby morskie (bogate w cenne kwasy omega 3).
Źródłem białka w diecie powinno być natomiast chude mięso i ryby a także produkty mleczne.
Aktywność fizyczna powinna być realizowana każdego dnia, lub przynajmniej 4 razy w tygodniu.
pozdrawiam