Ćwiczenia i plan żywieniowy dla 14-latka

Witam. Mam 14 lat (już prawie 15), 173 cm wzrostu i ważę 85 kg. Moim problemem jest ten bojler który jest moim brzuchem. Nie prowadzę aktywności fizycznej, oprócz lekcji W-F 4 razy w tygodniu. Jadam różne rzeczy od sałatek poprzez pizze na chipsach kończąc, piję dużo wody (3-5 l dziennie). Chciałbym prosić o poradę w sprawie żywienia i aktywności fizycznej. Z góry dziękuję.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Polecam spożywanie 5 mniejszych posiłków dziennie - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
W codziennym jadłospisie należałoby zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
W kwestii aktywności fizycznej, deklarowana częstotliwość powinna być wystarczająca dla stopniowej redukcji masy ciała.