Ćwiczenia i prawidłowe pozycje ciała przy skoliozie lewostronnej w odcinku lędźwiowym

Witam Serdecznie, chciałabym prosić o komentarz na temat moich problemow z kregoslupem(jakie cwiczenia wykonywac a jakich unikac, prawidlowe pozycje ciala). Mam skoliozę lewostronną w odcinku ledzwiowym, lekką rotację kręgów, poglebiona lordozę lędzwiową i zniesienie lordozy szyjnej(zupelnie prosta szyja). Problemem jest to, że nie mogę znaleźć pozycji do spania, w której jestem w stanie usnąć, przy każdym zgięciu tułowia ku przodowi odczuwam ból, nie mogę utrzymać się długo stojąc. Paulina 19l.

Witam,
za pomocą komputera ciężko dobrać dobre ćwiczenia, dobrze jest widzieć, jak pacjent je wykonuje i czy faktycznie jest korekcja. Proszę spróbować spać na brzuchu z niezbyt grubą poduszką pod brzuchem, to zniesie pogłębioną lordozę lędźwiową lub na plecach z poduszką pod miednicą, pod kością krzyżową. Ćwiczenia - leżenie na prawym boku, nogi zgięte w biodrach i kolanach 90 stopni, wydłużony kręgosłup (pilnujemy aby nie było pogłębionej lordozy, lekko wciągnięty dół brzucha), 3 serie po 10 powt - unieść podudzia od podłoża (kolana zostają), codziennie. Polecam także piłkę do siedzenia zamiast krzesła oraz ćwiczenia z wykorzystaniem piłki, balansu - to świetne rozwiązanie przy skoliozach. Piłkę dobiera się do wzrostu. Kolejne ćw - w klęku podpartym (jeżeli będzie piłką to z piłką pod brzuchem i wtedy proste kolana, jak w podporze) - wydłużony kręgosłup (pilnujemy aby lordoza nie pogłębiała się), naprzemian prawa ręka i lewa noga do wyprostu (tak aby tułów się nie poruszył) z wydechem, wdech kolano i ręka spotykają się pod brzuchem i potem znowu do wyprostu 10x i zmiana strony, potem zejście do skłonu japońskiego czyli usiąść na piętach. To proste ale bezpieczne ćwiczenia. Widzę, że jest Pani z Krakowa - zapraszam na zajęcia do fizjo-strefy.
Pozdrawiam

Pani Paulino uważnie przeczytałem to, co Pani napisała. Myślę, że warto skorzystać z porady specjalisty obeznanego w sposobach leczenia i korekty tego rodzaju schorzenia. Zupełnie poważnie. Przez internet cokolwiek mądrego trudno przekazać. To jest zbyt skomplikowane zagadnienie ze zbyt wieloma zmiennymi żeby cokolwiek Pani zaproponować. Sama pozycja do spania zależy od stopnia skoliozy, budowy Pani ciała, ciężaru ciała, rodzaju materaca – jakakolwiek korekta ułożenia prawidłowego w łóżku tutaj nie ma możliwości zaistnienia. Tak jak wcześniej wspomniałem najlepiej się udać do kogoś, kto się zna na skoliozach i kto się tym zajmuje, na co dzień. Teoretycznie każdy fizjoterapeuta się na tym zna. Jednak najlepiej poszukać kogoś, kto ‘zawodowo’ zajmuje się ta wadą. Zaproponuje wtedy celowanie ćwiczenia dobrane do Pani „skoliozy” a nie tylko ćwiczenia nazwijmy to roboczo ’osłonowe’ gorsetu mięśniowego. Również zaproponuje Pani najprawdopodobniej różnego rodzaju wałki, które się podkłada albo poduszki w celu zapewnienia korekcyjnego ułożenia Pani ciała w śnie. I jednocześnie nauczy jak dbać o „kręgosłup” w takich prostych czynnościach dnia codziennego jak mycie np. zębów, wiązanie butów itd… Pozdrawiam serdecznie.