Ćwiczenia mięśni brzucha a operacja przepukliny pępkowej

Witam! W zeszłym roku na początku lipca miałem operację na przepuklinę pępkową. Okazało się, że dziurka była bardzo mała i chirurg operujący powiedział, że wszystko się udało bez większych problemów. Moje pytanie jest, czy po takiej operacji i czasie, jaki już minął od niej, można spokojnie wrócić do ćwiczeń mięśni brzucha i w ogóle ćwiczeń na siłowni? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! Jak rozumiem miał Pan wykonywany zabieg prawie rok temu. By precyzyjnie określić długość odpowiedniej rekonwalescencji proponuję, by skonsultował się Pan ze swoim chirurgiem prowadzącym, który dokładnie wie, jaki zabieg na jamach otrzewnej został wykonany. Od tego zależy jak szybko można zacząć wykonywać cięższy wysiłek fizyczny. Ogólnie przyjmuje się, ze po zabiegu przepukliny pacjent powraca do pełni czynności życiowych po okresie miesiąca od zabiegu, ale pełne obciążenia treningowe są możliwe po trzech miesiącach od niego. W przypadku gdy chciałby Pan powrócić do ćwiczeń wymagających większych sił oddziałujących na mięśnie brzucha sugerowałbym stosowanie pasa wspomagającego tę grupę mięśni. Ma to na celu uchronienie przed ewentualnym nawrotem przepukliny. Okres jaki minął od zabiegu z pewnością jest już wystarczający by obciążać mięśnie. Wspominam jednak o pasie by zasugerować jedno z możliwych działań profilaktyczno-ochronnych.