Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Witam! Od kilku tygodni mam coraz większe bóle kręgosłupa, spowodowane długim siedzeniem przed biurkiem/komputerem. Chciałbym zapytać czy są jakieś ćwiczenia, które mógłbym wykonywać w domu czy powinienem udać się do fizjoterapeuty?

Ból kręgosłupa spowodowany pozycją siedząca, wynika najczęściej z tego, że pozycja ta jest nieprawidłowa, czas jaki w niej spędzamy zbyt długi. Najlepszym rozwiązaniem rzeczywiście są ćwiczenia, zarówno takie w czasie pracy, chwilowa przerwa rozluźniająca mięśnie, ale także ogólne zwiększenie aktywności fizycznej. Osobiście uważam, że na początek warto przejść się do specjalisty, przeprowadzi on wywiad i badanie, a także dobierze indywidualne ćwiczenia, w zależności od stanu napięcia mięśni, ewentualnych skrzywień kręgosłupa czy dodatkowych schorzeń. Często kończy się to jedna wizytą, gdzie fizjoterapeuta wyjaśni gdzie znajduje się problem, które mięśnie są szczególnie napięte, jakie ćwiczenia bedą temu przeciwdzialać i przede wszystkim nauczy prawidłowego ruchu, żeby nie wykonywać ich błędnie. Na pewno też doradzi w kwestii sportu, czy lepiej zapisać się na fitness (w niekktórych miejscach są zajęcia typowo dla zdrowego kręgosłupa) czy lepiej będzie wybrać basen. Po takiej konsultacji będzie można świadomie i bezbłędnie wykonywać konkretne ćwiczenia.

Długie przesiadywanie w statycznych pozycjach a taką jest siedzenie za biurkiem doprowadza do przeciążenia niektórych mięśni posturalnych. Stąd powstaje ból. Ruch w takim przypadku jest jak najbardziej wskazany.
Bardzo dobrym pomysłem jest udać się do fizjoterapeuty i poznać proste ćwiczenia z zakresu autoterapii dysfunkcji narządu ruchu. Również dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie aktywności fizycznej w swoim życiu, co zrekompensuje długotrwałe przesiadywanie przed komputerem.