Ćwiczenia na czczo a odchudzanie

Witam Codziennie rano mam rehabilitację. Kilka ćwiczeń na macie, chwila na atlasie. Ogólnie wszystko trwa ok pół godziny. Mam spora nadwagę prawie 20kg. Wyczytałam gdzieś ze można ćwiczyć na czczo najwyżej pół godziny i wtedy szybciej spała sie tkanka tłuszczową. Czy to prawda? Czy lepiej jednak być po śniadaniu?

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Przede wszystkim niezbilansowana dieta (w tym przypadku brak śniadania) może doprowadzić do tego, iż organizm zamiast ,,spalać" podskórną tkankę tłuszczową ze względu na brak glikogenu będzie ,,spalał" tkankę mięśniową. Dodatkowo ćwiczenia na czczo, nie dostarczają wystarczającej energii do wysiłku na odpowiednio wysokim poziomie. Po nocnym poście mamy więcej wolnych kwasów tłuszczowych, najniższy w ciągu doby poziom insuliny i naturalnie wysoki poziom kortyzolu. Ćwicząc w takim stanie z niską i średnią intensywnością organizm może używać tłuszcz jako paliwo w trochę większym stopniu. Jednak kortyzol i katecholaminy mogą "niszczyć" tkankę mięśniową. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym bardziej nam zależy. Zalecałabym spożycie lekkostrawnego posiłku przed ćwiczeniami oraz zastosowanie diety redukcyjnej w połączeniu z indywidualnie dobranym planem treningowym.