Ćwiczenia na nogi dla 14-letniego syna

Witam, Chciałbym zapytać czy ćwiczenia na nogi, głównie na skoczność są bezpieczne w wieku 14 lat? (chodzi o mojego syna) I jak tak jakie ćwiczenia mogłyby to być? Z góry dziękuje za odpowiedź

Witam, ćwiczenia skoczności są wręcz wskazane dla dzieci, które nie zakończyły jeszcze rosnąć. Ćwiczenia te powodują że wzmacnia się gęstość tkanki kostnej i przez to staje się ona bardziej wytrzymała na urazy mechaniczne. Przykładem prostego ćwiczenia może być przysiad po którym następuje wyskok. Bardzo doby w tym przypadku jest tak zwany trening plyometryczny (przykład http://www.youtube.com/watch?v=UGkbA0LKA-I ). Powodzenia w treningach.
Tomasz Chomiuk - fizjoterapeuta Warszawa

W takim wieku każde ćwiczenie bez obciążeń będzie „zdrowe” dla dziecka. Najprościej robić głębokie przysiady z piętami na podłodze – wtedy kolana idą lekko na zewnątrz, również przysiady na „palcach” też są wskazane – wtedy kolana są złączone. Każde inne zazwyczaj potrzebuje przestrzeni a tego w domu w pokoju jest często za mało.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę również zadbać o prawidłowa podaż wapnia w diecie oraz w witaminę D , której tak brak w okresie zimowym - to wzmocni kosciec.