Ćwiczenia na płaskostopie

Witam mam problem dotyczący moich stóp. A mianowicie schodzą się do środka. Mam przez to zniszczone każde buty. najprawdopodobniej mam platfusa. Pisze z pytaniem czy są jakieś ćwiczenia na płaskostopie, które mógłbym wykonywać w domu i które pomogłyby mi w rozwiązaniu mojego problemu? Próbowałem czytać opinie w internecie na temat ćwiczeń na płaskostopie, ale nic nie mogłem znaleźć. A przecież wydaje mi się, że własnie takie ćwiczenia na płaskostopie pozwalają w zwalczeniu tego typu schorzeń ortopedycznych. Czy w przypadku płaskostopia konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie jakichś środków farmakologicznych czy istnieje szansa, że stosując odpowiednie ćwiczenia na płaskostopie uda się pokonać to schorzenie samemu? Oczywiście chcę zwalczyć u siebie tę chorobę więc będę ćwiczył regularnie. Z góry dziękuję za każdą pomoc!

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Niestety nie napisał Pan w jakim jest wieku. W przypadku podejrzenia wady stóp należy udać się na wizytę do specjalisty ortopedy. Lekarz po zbadaniu oraz postawieniu rozpoznania wdroży odpowiednie leczenie. Do poradni ortopedycznej w ramach NFZ konieczne jest skierowanie.

Dzień dobry
Płaskostopia podłużnego nie da się wyleczyć za pomocą ćwiczeń. Ważne pytanie czy ma Pan jekieś dolegliwości bólowe. Jeżeli tak to konieczna będzie konsultacja i leczenie. Leczenie to w pierwszej kolejności wykonanie wkładek ortopedycznych. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego