Ćwiczenia odchudzające przy skoliozie

Witam. Mam 19 lat. I ważę 72 kg. Chcę schudnąć min.20 kg. Mój wzrost to 161cm. Moim największym wrogiem są słodycze:/ od jakiś 4 lat nie ćwiczę .. myślałam o podjęciu ćwiczeń tylko się boje mam skoliozę dokładnie skrzywienie odcinka lędzwiowego ( tak myśle bo tam mnie boli przy ćwiczeniach na kręgosłup) po za tym zawsze na wfie byłam kiepska... (nie wiem czy to ważne). Zależy mi na tym aby nie mieć roztępów które i tak mi sie porobiły w ostatnim czasie -przytyłam 10kg w miesiąc (podróz do angli)

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Przede wszystkim proponowałabym wprowadzenie modyfikacji do codziennego jadłospisu. Często nadmierna masa ciała wynika z nieprawidłowości w zakresie żywienia i może być zredukowana po wprowadzeniu kilku zmian. Przede wszystkim należy: 1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu. 2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby 3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp. 4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi 5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci 6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu) W kwestii ćwiczeń, przede wszystkim warto skonsultować problem z lekarzem i dokładnie go zdefiniować, aby wiedzieć jakiego rodzaju obciążenia unikać. W przypadku skoliozy warto wprowadzić ćwiczenia które pomagają w jej leczeniu. Oto przykłady: 1. Połóż się na brzuchu i złącz wyprostowane nogi. Rękoma wykonuj ruchy, zbliżone do tych podczas pływania żabką. Powtórz ćwiczenie 10 razy. 2. Leżąc na brzuchu, wyprostuj ręce i klaszcz dłońmi (wyprostowane w łokciach). Klaszcz przez około 2 minuty 3. Stań przy ścianie tak, aby głowa, plecy, pośladki i nogi przylegały do niej Staraj się wyprostować jak najbardziej, nie odrywając ciała od ściany. 4. Połóż się na plecach, z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia. Podnieś ugięte w kolanach nogi i wykonuj tzw. rowerek. Wskazane 3 serie po 1 minucie ćwiczeń. pozdrawiam