Ćwiczenia przy lordozie kręgów szyjnych

Mam problemy z kręgosłupem i nie mam mozliwosci aby prywatnie sie rehabilitowac, jakie cwiczenia powinnam wykonywac sama a czego unikac? Skorzenie dotyczy lordozy kregow szyjnych c5 i c6. Prosze o wskazówki zeby nie pogorszyc obecnego stanu?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Lordoza jest naturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Jednak pod wpływem niektórych czynników skrzywienie to może sprawiać nam ból oraz przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Zniesiona lordoza szyjna oznacza naprostowanie odcinka szyjnego. Może to prowadzić do dalszych zmian zwyrodnieniowych, więc konieczne są lordoza ćwiczenia. Jeżeli mamy do czynienia ze lordozą, to z całą pewnością powinniśmy skonsultować się z dobrym ortopedą. Warto także zadbać o odpowiednie miejsce do spania – raczej powinniśmy zrezygnować z miękkiej poduszki. Najlepiej wyposażyć się w specjalny wałek do spania bądź całkowicie pozbyć się poduszek. Warto też zainwestować w dobry materac, który będzie odpowiedniej twardości. Niestety w ramach porady internetowej nie da się odpowiedzieć dokładnie jakie. Zdecydowanie musi się Pani wybrać do fizjoterapeuty lub lekarza specjalisty rehabilitacji, żeby ułożyli specjalnie dla Pani zestaw ćwiczeń. Zostanie on opracowany na podstawie badania. Ogólnie rzecz ujmując ćwiczenia nie mogą być bardzo obciążające kręgosłup. Konieczne jest wzmocnienie mięśnie grzbietu.