Cy można podać 2-letniemu dziecku syrop z sosny?

Czy mozna podac 2 letniemu dziecku syrop z pedow sosny razem z Flegamina

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Tych dwóch syropów nie należy podawać jednocześnie ponieważ wyciąg z sosny ma działanie przeciwkaszlowe, a Flegamina zawiera chlorowodorek bromheksyny o działaniu przeciwnym - wykrztuśnym. Przy suchym, męczącym kaszlu stosujemy preparaty przeciwkaszlowe, a przy mokrym rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. Konieczna jest jednak wizyta u lekarza który osłucha dziecko, oceni czy kaszel jest spowodowany spływaniem wydzieliny z nosa czy też zapaleniem oskrzeli lub płuc. Lekarz zbierze wywiad co do objawów towarzyszących jak katar czy gorączka. Dopiero wówczas można przepisać odpowiednie leki dostosowanych do wieku i wagi dziecka. Małym dzieciom nie powinno się podawać leków na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta być może lekarz zaleci stosowanie jednego z syropów (wykrztuśnego) na dzień, a przeciwkaszlowego na noc, jeśli kaszel pojawia się również w nocy i nie pozwala dziecku spać. Należy pamiętać że syrop z sosny złagodzi tylko lekkie objawy, jeśli kaszel jest nasilony może być konieczne zastosowanie silniejszego leku lub inhalacji. Natomiast jeśli chodzi o syrop wykrztuśny dla dzieci bardziej polecane są preparaty z acetylocysteiną np. ACC Classic ponieważ ta substancja w mniejszym stopniu obciąża wątrobę niż bromheksyna zawarta w Flegaminie.