Cysta dermoidalna oka a wskazania do operacji

Witam. Gdy moja córka miała 3 miesiące zdiagn. cystę dermoidalną lewego oka pod powieką w zewn. kąciku. Teraz ma 18m i jesteśmy po wizycie w CZD w W-wie, gdzie wzrokowo- bez badania oceniono, że cysta nie uciska na oko. Pani dr zadała pytanie czy operujemy czy nie, na co ja, jakie są podstawy medyczne do przepr. operacji, co z korzeniami cysty i mózgiem? ALe nie uzyskałam odp.Udało mi się uprosić skierowanie na rezonans.Proszę o wyjaśnienie czy operować i kiedy i czy ta cysta zawsze ma korzenie?

O tym czy operować najlepiej zadecydować po otrzymaniu wyniku rezonansu magnetycznego. Trudno mi odpowiadać na takie pytania bez bezpośredniego zbadania dziecka (określenia wielkości torbieli, jej lokalizacji, stosunku do sąsiednich struktur anatomicznych). Dopiero wynik NMR odpowie konkretnie co w tej sprawie należy zadecydować. Cysty nie mają żadnych korzeni. To struktury owalne, kuliste, z reguły bez naciekania sąsiadujących struktur (jeśli torbiel jest dojrzała). Proszę przedstawić wynik badania NMR, a postarać się sprecyzować odpowiedź czy należy operować i kiedy.

To dość często spotykana przypadłość zwykle wzdłuż łuku brwiowego, nie ma "korzeni" i po wycięciu w całości nie odrasta. Nie operowana rośnie, co pogarsza warunki operacyjne, dlatego warto usunąć puki jest niewielka.