Cysta na jajniku a usunięcie obu jajników

Witam. w poniedzialek mam miec laparoskopie, juz druga w moim zyciu. Wczesniej mialam w 2008 roku z powodu cysty na jajniku ktora okazala sie byc nowotworem granicznej zlosliwosci. oba jajniki mi zostawili. Teraz na tym jajniku mam ponownie cyste. Napewno bede miala usuniety jajnik na ktorej ta cysta jest. Co do drugiego jajnika czy usuwac czy nie to sama mam podjac decyzje. Nie wiem co mam zrobic. Czy zaryzykowac i zostawic, czy usunac. Mam 31 lat,

Aleksander Ropielewski

Dzień dobry. Nie jestem w stanie Pani jednoznacznie odpowiedzieć czy usuwać też drugi jajnik czy nie. Należy rozważyć za i przeciw. Ryzyko pojawienia się nowotworu w drugim jajniku oraz okaleczający efekt pozbawienia się obydwu jajników. Pełnia one wszakże ważą funkcję w układzie hormonalnym, stanowią o kobiecości i są organami rozrodczymi.
Jest to decyzja zbyt poważna abym mógł Pani jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Proszę również porozmawiać z ginekologiem i onkologiem, którzy mają większe doświadczenie w takich przypadkach.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam. Sama obecność nowotworu na jednym jajniku nie jest jeszcze wskazaniem do usuwania drugiego jajnika, szczególnie jeśli chciałaby Pani mieć w przyszłości dzieci. Sugerowałabym usunięcie jednego jajnika i podjęcie decyzji o ewentualnej resekcji drugiego dopiero po uzyskaniu wyników badania histopatologicznego wyciętej zmiany.