Cystis follicularis na prawym jajniku, a na lewym jajniku endometriosis ovarii

Kobieta 38 lat jestem po laparoskopii usunięcia torbieli jajników. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne : Cystis follicularis na prawym jajniku, a na lewym jajniku: Endometriosis ovarii. Na wizycie lekarz stwierdził że jest wszystko w porządku. Moje pytanie: Czy można leczyć to schorzenie, aby zapobiegać nawrotom? ;) Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

Problem zmian w jajniku prawym został zakończony przez wycięcie torbieli. Natomiast w lewym torbiel okazała sie ogniskiem endometriozy. Oznacza to, że była zbudowana z komórek błony śluzowej macicy. To dość częsta przypadłość, ale ogniska endometriozy mogą byc nie tylko w jajniku, ale także w tkankach otaczających, otrzewnej lub jajowodach. Niestety te komórki reaguja na działanie hormonów tak jak błona śluzowa macicy. Co prowadzi do niewielkich krwawień, tak jak w miesiączce i ostatecznie mian włókniejących i zapalnych. Powinna Pani byc leczona przez ginekologa.

1/ Torbiel follikularna - to sprawa błaha - po usunięciu należy o tym zapomnieć .
2/ Torbiel endometrialna - nie jestem ginekologiem ale słyszałem niekiedy o terapii hormonalnej po operacji .
Może warto poradzić się ginekologa endokrynologa nawet w opcji spółdzielnianej
pozdrawiam JF