Cytologia i nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego ASC

Dzień dobry, odebrałam wyniki cytologi, powiedziano mi ze nie są złe ale nie są tez dobre. W poniedziałek mam wizytę u ginekologa. Szaleje z rozpaczy i strasznie się martwię. Proszę o wytłumaczenie moich wyników. Co jest ze mną nie tak i czy może to przeszkadzać w zajściu w ciążę? staram się już parę miesięcy. a to wyniki : Nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego ASC nieokreslonego znaczenia ASC-US Papanicolaou grupa ll/lll Zmiany odczynowe Prawidłowa flora bakteryjna. Co oznaczają moje wyniki? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Jestem zrozpaczona, bo nie wiem co mi dolega. Bardzo proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. ASC-US– atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu. Po otrzymaniu wyniku z rozpoznaniem ASCUS dalsze postępowanie powinno obejmować wykonanie: dwóch badań cytologicznych w odstępach sześciomiesięcznych lub testu molekularnego na obecność HR HPV . Dwukrotny prawidłowy wynik cytologiczny lub negatywny wynik badania HR HPV pozwala na powrót pacjentki do standardowych badań przesiewowych. Zajście w ciążę w tej sytuacji nie stanowiłoby zagrożenia dla ciąży, dlatego też nie jest bezwzględnie przeciwwskazane. Grupa Papanikolau II/III oznacza już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać wtedy zwykle komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w komórki nieprawidłowe).

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Określenie ASCUS oznacza dokładnie „atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu”. Istnieją dwie sytuacje, kiedy wynik cytologii oznaczany jest jako ASCUS. Należą do nich: 1) zmiany związane z zakażeniem wirusem ludzkiego brodawczaka (HPV) – tzw. atypia koilocytowa, 2) rozmazy, w których rzeczywiście nie można odróżnić zmian łagodnych, reaktywnych lub zwyrodnieniowych od LSIL, HSIL lub raka inwazyjnego.
Skala Papanicolau jest coraz rzadziej stosowana. Wynik Papanicolau II/III zaliczany jest do grupy wyników podejrzanych. Grupa II określa cytologię typową dla kobiet prowadzących życie seksualne, w której obok komórek prawidłowych stwierdza się także komórki zapalne. Grupa III to wyniki „podejrzane” – w rozmazie stwierdza się komórki nieprawidłowe. Ważne jest w tym przypadku nasilenie zmian, w związku z czym powinno pojawić się dookreślenie: CIN1 (dysplazja małego stopnia) lub CIN2 (dysplazja średniego stopnia) lub CIN3 (dysplazja dużego stopnia.

W Pani przypadku prawidłowym postępowaniem jest wykonanie testu molekularnego HR HPV LUB dwóch badań cytologicznych w odstępach sześciomiesięcznych.
Test HR HPV służy do wykrywania obecności DNA lub mRNA wysokoonkogennych wirusów brodawczaka ludzkiego. Testy nie wykrywają zmian CIN, AIS i raka. Ich wartość w weryfikacji nieprawidłowych wyników badania cytologicznego polega na określeniu ryzyka rozwoju zmian przedrakowych i raka szyjki macicy.
Dwukrotny prawidłowy wynik cytologiczny lub negatywny wynik badania HR HPV pozwala na powrót pacjentki do standardowych badań przesiewowych. Dodatni wynik HR HPV lub nieprawidłowy wynik cytologiczny jest wskazaniem do weryfikacji kolposkopowej.