Cytomegalia w ciąży. Czym grozi?

Witam, mam 18 lat i jestem w 15. tyg. ciąży. Jedyna choroba, jaką w życiu miałam to ospa. Na wszystkie pozostałe byłam szczepiona. Lekarz zlecił mi badania krwi i w 7. tyg. ciąży, otrzymałam następujące wyniki: TSH 3-generacja 0,916 mlU/l VDRL ujemny Antygen HBs (HBsAg) ujemny HIV 1/2 ujemny Toxoplasma ujemny Cytomegalowirus IgG 188,35 RU/ml Cytomegaliowirus IgM 4,84 ratio. Chciałabym wiedzieć co to jest ten cytomegalowirus? Czy coś zagraża mojej ciąży? Robiąc wcześniej USG, lekarz nic nie mówił mi na ten temat.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani.

Cytomegalia jest bardzo poważnym schorzeniem, jeżeli dochodzi do czynnej infekcji w okresie ciąży. Wirus cytomegalii jest najczęstszą wirusową przyczyną wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Uważa się, że około 1% noworodków ulega zakażeniu w okresie płodowym, następstwem czego są zaburzenia i opóźnienia.

Rokowanie jest bardzo poważne. Proponowałbym powtórzyć badanie w innym laboratorium i upewnić się, czy wynik jest miarodajny. Jeżeli wyniki będą powtórnie nieprawidłowe, proszę udać się do lekarza ginekologa, a po jego skierowaniu do specjalisty chorób zakźnych, który zaleci dalsze postępowanie.