Czas noszenia opatrunku po operacji wycięcia tarczycy

Witam,za kilka dni mam operacje wyciecia calej tarczycy. Mam pytanie, ile trzeba nosic opatrunek? Oraz czy mozns myc blizne i czym?

Wszystko zależy jaki rodzaj szwu będzie założony na skórę po operacji. Różnie to bywa w różnych ośrodkach. Zazwyczaj opatrunek nosi się przez 2-3 dni po operacji. Chyba, że będą założone specjalne plasterki wzmacniające szew wchłanialny, śródskórny. Takie plasterki nosi się przez tydzień po zabiegu. Ranę albo bliznę można myć zwykłą wodą z mydlinami, a odkażać ranę najlepiej płynem z oktenidyną.

Witam. W 2 dni po zabiegu rana jest zazwyczaj szczelna i można ją umyć, następnie odkazić octeniseptem oraz powinno się zaopatrzyć maścią i opatrunkiem. Dla niezainfekowanych ran (a taką Pani będzie miała) odpowiednia jest tłusta maść alantanowa lub nagietkowa. Jeśli jednak będzie drenaż rany, to troszkę to się zmieni - przesunie w czasie. To są oczywiście moje doświadczenia. Operator może mieć inne i tych powinna się Pani trzymać. Taki opatrunek poprawia gojenie oraz regenerację skóry i należy go nosić długo - nie dopuszczając do wysuszania rany. Potem trzeba będzie powalczyć z blizną dla pięknej szyi - tu przydatna będzie maść silikonowa przykładowo bliznasil - warto zainwestować. Powodzenia.

Lek. Tomasz Stawski

Szanowna pani - opatrunek utrzymywany jest do momentu zdjęcia szwu - czyli około 7-9 dnia pozabiegowego. Bliznę myć można, nawet trzeba, najprościej szarym mydłem.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg