Czas oczekiwania na wyniki rezonansu magnetycznego głowy

Dzień dobry, Jak długo czeka się na wyniki badania rezonansu magnetycznego głowy? Lekarz zlecił mi to badanie i otrzymałem skierowanie na rezonans, ale w przypadku służby zdrowia terminy zazwyczaj są długie. Jak jednak wygląda sprawa na badania? Czy tutaj czas oczekiwania także może wynosić kilka lat? Obawiam się, że  mój stan jest poważny i w razie potrzeby pójdę na badanie  prywatnie.  Jest to jednak znaczny koszt, którego raczej wolałbym uniknąć. Dlatego pytam czy terminy na rezonans magnetyczny są długie? Bo może wcale nie są takie długie i ne będę musiał iść  prywatnie. Proszę o informację. Z góry dziękuję

Witam serdecznie. Jest to bardzo zależne od opisującego badanie radiologia. Zwykle trwa to ok 1-7 dni.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście czas oczekiwania na badanie metodą rezonansu magnetycznego nierzadko bywa dość długi. Trudno jednak konkretnie powiedzieć, jak długo musiałby Pan czekać – poszczególne placówki w jednym mieście mogą mieć bardzo różnorodne terminy oczekiwania na badanie, podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o poszczególne województwa w kraju – w jednym można czekać na rezonans miesiąc, a w innym sześć miesięcy lub dłużej. Czas oczekiwania uzależniony jest w tym przypadku przede wszystkim od obłożenia danej placówki medycznej.

Jeżeli zaś chodzi o czas oczekiwania na wynik badania, to tutaj już wszystko zależy od opisującego wynik rezonansu radiologa. Ogólnie rezonans magnetyczny głowy zapisywany jest w czasie rzeczywistym – od razu po zakończeniu badania uzyskany podczas niego obraz jest gotowy do interpretacji. Z kolei to, kiedy będzie dostępny opis badania, zależy już od lekarza – można na niego czekać jeden dzień, a można również i tydzień. Podobnie jak w przypadku tego, jak długo się czeka na rezonans magnetyczny głowy, tak i tutaj nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo czeka się na opis badania.

Wspomniał Pan również o tym, że rozważa Pan wykonanie badania w placówkach prywatnych. Rezonans magnetyczny jest badaniem dość drogim (którego koszt sięga zwykle kilkuset złotych). Ciężko jest ocenić, czy rzeczywiście potrzebowałby Pan wykonania tego badania w krótkim czasie – można by o tym wnioskować dopiero po zapoznaniu się z tym, jakie rodzaju dolegliwości występują u Pana.