Czas rozpuszczania szwów po operacji wycięcia włókniaka

Witam, chcialbym się dowiedzieć, po ilu dniach... tygodniach rozpuszczą sie szwy, zalożone na piersiach, operacja wycięcia włókniaków, czy można je moczyć i ewentualnie czy mogę obciąć wystającą część szwa około 4 cm? Dziekuje pozdrawiam

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani,
Odpowiem w kolejności odwrotnej do Pani pytań.
1. Można, skrócić szew do długości ok. 1 cm.
2. Może Pani bezpiecznie się kąpać, brać prysznic - w trakcie proszę delikatnie ranę myć mydłem, osuszyć i założyć opatrunek ( w każdej aptece kupi Pani plastry odpowiedniej wielkości)
3. Nie wiem jaki rodzaj szwu u Pani zastosowano - zwykle rozpuszczalność 10 dni - do 3 tygodni.
Pozdrawiam, Proszę o cierpliwość - wszystko będzie dobrze - dr n. med.Wojciech Kawiorski, Specjalista chirurg

Jak rozumiem mówimy o szwie skórnym ? Jeśli jest to szew wchłanialny to proces rozpuszczania będzie trwał kilka tygodni. Skąd się jednak wziął wystający szew na 4 cm?? Przypuszczam iż jest to fragment szwu śródskórnego - proszę go nie obcinać, Wskazana kontrola u chirurga.