Czego objawem może być wydęty brzuch?

Chciałabym wiedzieć, co mogę zrobić, żeby mój brzuch wrócił do normy. Rano jak wstaję jest ok, po wypiciu kawy lub po zjedzeniu czegokolwiek robi się wydęty, ale tylko w środkowej części. Biorę leki na wzdęcia, ale to nic nie daje. Czy to objaw jakiejś choroby? Może przepukliny pępkowej? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Wzdęcia i wydęty brzuch są częstym problemem, zwłaszcza u kobiet. Jedzenie dużej ilości owoców, które ulegają naturalnej fermentacji w żołądku, produkty bogatobłonnikowe (warzywa i produkty pełnoziarniste) również mogą powodować wzdęcia.
Rozwiązaniem powinno być zwiększenie ilości przyjmowanych płynów w postaci wody lub herbatek owocowych - zielonej czy czerwonej do około 2 l dziennie.
Powinnaś również zacząć uprawiać sport, który dodatkowo pobudza przemianę materii i stabilizuje dzięki temu pracę przewodu pokarmowego.
Spróbuj również zwiększyć wypijanie produktów fermentowanych tj. maślanki, kefiru czy jogurtu naturalnego, które również mają dobroczynne działanie na perystaltykę jelit. Po pewnym czasie Twoje problemy powinny się zmniejszyć lub całkowicie ustąpić.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl