Czego oznaką jest brązowoczarny śluz z pochwy?

Mam 14 lat od jakiegoś pół roku występuje u mnie pod koniec każdego miesiąca brązowoczarny gęsty śluz. Ma on lekki nieprzyjemny zapach. Nie mam jeszcze miesiączki i nie byłam u ginekologa.
Czy to może być miesiączka? Jeżeli tak to co mam zrobić by miała normalny czerwony kolor i była płynna.
Z góry dziękuję ;)

Witam,

krwawienie które opisujesz jest najprawdopodobniej miesiączką. Sama opisujesz, że krwawienie pojawia się regularnie, więc jest to właściwie jedyna możliwość.
Charakter pierwszych miesiączek może być inny od tych powszechnie znanych, a zatem brązowa wydzielina nie powinna być niczym niepokojącym. Po kilku miesiącach powinna być bardziej płynna w czerwonym kolorze. Nieprzyjemny zapach jest zapewne związany z rozkładem krwi. W celu jego minimalizacji niezbędna jest częstsza wymiana wkładek/podpasek. Jest to także istotne ze względu na możliwość rozwoju bakterii (krew jest dla nich wspaniałą pożywką).

W obecnej sytuacji proponowałabym udać się do ginekologa, w celu wykluczenia innych przyczyn plamienia. Taka wizyta jest zresztą wskazana przy rozpoczęciu miesiączkowania.

Pozdrawiam.