Czego unikać przy hemoroidach?

mam hemoroidę mała. podnoszę ciężary mam prace siedzącą. dieta kulturystyczna. sport to moja pasja. czego powinienem unikać? każdych cwiczeń z ciężarrami czy tylko tych z duzymi? czy ćwiczenia typu crossfit biegi interwałowe itp są korzystne czy tez nie wskazane. stram sie mnie jsiedzieć i na azie nie ćwiczę. nie wiem jak mam sie zachować terz co robić? czy to moze mi sie cofnąć czy jestm skazany na to do konca zycia? czy jesli bd dba ł o siebie choroba nie rozwinie się(kollejne etapy,powiekszen

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, hemoroidy są częstą dolegliwością, ale nie znana jest konkretna przyczyna ich powstawania. W zapobieganiu wskazany jest umiarkowany wysiłek fizyczny (ale podnoszenie ciężarów i używanie mięśni tłoczni brzusznej już nie, a wręcz nasila zmiany), dieta bogata w błonnik i picie dużych ilości płynów. Nie zaleca się również zbyt długiego "przesiadywania" w toalecie i w przypadku siedzącego trybu życia okresowe (co max. godzinę) wstawanie z krzesła.
Jeżeli dolegliwości będą się nasilały to wskazane może się okazać leczenie zabiegowe - w tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z proktologiem.