Czemu moje dziecko tak mało rośnie?

Witam. Jestem w 36. tygodniu pierwszej ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 14.11.2009 r. (35 plus 4). Podczas kilku ostatnich badań stwierdzono słaby przyrost masy dziecka - w 32. tyg. 1600g, w 35. 1900g. Wykluczono jednak podejrzenie zahamowania wzrostu - hipotrofii. Przepływy dopplerowskie w normie. Dziecko rośnie, ale mało.

Czy ma na to wpływ moja drobna budowa ciała (156 cm) albo mała ilośc wód 6,5 AFI w 35. tyg? Co jest tego przyczyną? Czy dziecko ma szansę urosnąc wystarczająco do czasu porodu? Czy niska masa urodzeniowa, mimo donoszonej ciąży, może spowodowac jakieś komplikacje po porodzie? Nadmieniam, że mam cukrzycę ciążową zdiagnozowaną, ale stosuję dietę. Czy dziecko nie powinno być większe przy cukrzycy, a nie mniejsze? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W literaturze naukowej dyskutuje się, czy cukrzyca ciążowa istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Nie jest to sprawa oczywista, ponieważ cukrzyca ciążowa zwykle rozwija się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, podczas gdy większość narządów wewnętrznych płodu wykształca się w pierwszym trymestrze. Tak więc uważa się raczej, że nie przyczynia się ona do istotnego zwiększenia szansy na wady rozwojowe płodu.

Cukrzycy ciążowej towarzyszy zwiększone ryzyko wysokiej masy płodu jak na wiek ciąży, ale również zbyt niskiej masy. Trudno powiedzieć, co jest przyczyną niskiej masy Pani dziecka. Myślę, że może być to połączenie czynników genetycznych (niski wzrost matki) i środowiskowych (stosunkowo nieduża macica i łożysko).

Jeżeli lekarz podczas badania USG nie stwierdził żadnych wad rozwojowych płodu, a jedynie niską masę, to proszę się nie martwić "na zapas". Nie wszystkie dzieci ważą przy urodzeniu 4 kg. Może się Pani zpytać swojej mamy ile Pani ważyła w momencie porodu i porównać tą wartość z aktualną, szacowaną masą dziecka. Proszę też pamiętać, że lekarz w czasie badania USG jedynie szacuje wagę dziecka na podstawie pewnych jego wymiarów. Niewysokie dzieci miewają często nieco niedoszacowaną wagę.

Jeżeli dziecko urodzi się z masą nie przekraczającą 2500 g, to z całą pewnością zostanie objęte specjalną troską w szpitalnym oddziale neonatologicznym, gdzie lekarze dołożą wszelkich starań by niska masa nie odbiła się niekorzystnie na jego przyszłym rozwoju. Jeśli niska masa nie jest spowodowana istotną wadą rozwojową, to nie ma raczej powodów do niepokoju o ewentualne komplikacje.

Pozdrawiam serdecznie!